Ameliyatsız Varis Tedavisinde Sıkça Kullanılan Yöntemler

Sağlık problemi olan insanların en korktuğu nokta kesinlikle doktor ve ameliyat korkusudur. Ameliyat olacağım korkusundan muayene olmayı geciktirerek hastalıklarının ilerlemesine neden olan bu kişilere varis rahatsızlığı olan kişilerde dahildir. Varis hastalığı olan kişiler tedaviden korktukları için bu sorun ile tedbir almadan yaşamaya devam ederler ve ne yazık ki bir süre sonra ilerleme gösteren damar genişlemeleri kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürür.

Eskiden sıkça tercih edilen fakat artık çok nadir kurumlar tarafından uygulanan klasik ameliyat bir çok tedavi merkezinde yerini ameliyatsız yöntemlere bırakmıştır. Ameliyatsız yöntemler hem doktor hem de hasta bakımından oldukça pratik ve başarılı teknikler olup kısa sürede kişileri sağlığına kavuşturmayı sağlar.

Ameliyatsız Yöntemlerle Varis Tedavisi Pratik ve Etkilidir
20 yıldır ameliyatsız yöntem olarak bir çok teknik geliştirilmiş ve hala da geliştirilmeye devam edilmektedir. Fakat en yaygın kullanılan 4 adet yöntem bulunmaktadır. Bunlar lazer, radyo frekans, skleroterapi ve köpük tedavisi olarak isimlendirilen yöntemler olup, hastanın varis probleminin derecesine göre hangisi uygunsa kullanılabilmektedir.

Ameliyatsız Yöntemler Avantajlıdır
Ameliyat korkusu olan insanların yardımına koşan yöntemler diyebiliriz. Çünkü çoğunlukla cilt üzerinden uygulanan bu teknikler sayesinde herhangi bir kesi, dikiş, narkoz, istirahat ya da pansumana gerek duymazsınız. Hastanede veya klinikte tedavi sonrasında yatmanıza gerek duyulmaz tedaviniz sonlanır sonlanmaz kendi imkanlarınızla refâkatçıya gereksinim hissetmeden evinize veya işinize dönebilirsiniz.

Çoğunlukla 1 Seans Yeterlidir
Bu her ne kadar genişleyen damarlarınızın tipi, boyutu ve yaygınlığına göre değişse de fazla ileri gitmeyen vak’alarda tek seans yeterli olabilmektedir. Fakat yaygın ve büyük varislere sahipseniz doktorunuz sizden bir kaç seans için vakit ayırmanızı isteyebilir.

Yaygın Olarak Kullanılan Ameliyatsız Yöntemleri Tanıyalım

Lazer:
Bir çok sağlık probleminin tedavisinde kullanılan ve insanların yakından bildiği tedavi isimlerinden biri olan lazer varis için de kullanılan bir tekniktir. İnsanlar lazer ismine o kadar alışıklar ki araştırma yaparken lazer tedavisi var mı yok mu diye ararlar. Aslında sadece lazer değil bir çok ameliyatsız yöntemin mevcut olduğu bilinmelidir. Lazer hem cilt altından hem de cilt üzerinden uygulanan iki ayrı tekniğe sahip bir yöntemdir. Uygulama lazer sayesinde elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüştürülmesi suretiyle yapılmaktadır.

Lazer her varis tipine uygulanamayıp sadece kılcal damarların tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Tahmin edeceğiniz üzere lazer cihazı genişleyen damarlarınızın üzerinde hafifçe gezdirilerek sorunlu damarlar tahrip edilmektedir. Bu sayede çirkin görüntü ortadan kalkmaktadır. Meydana gelecek olan hafif kızarıklıklar ise ilerleyen günlerde tamamen yok olarak bacaklarınız gayet düzgün ve sorunsuz görünecektir.

Radyo Frekans (RF):
Uygulaması ve etkisi lazer ile aynı olup bu radyofrekans yöntemi de yalnızca kılcal damarların tedavisinde kullanılabilmektedir. Lazerde olduğu gibi RF’de hem cilt altı hemde cilt üzerinden uygulanmaktadır. Radyo frekans yönteminde elektrik enerjisi ısı yerine radyo dalgalarına dönüşmektedir. Bu cihazda bulunan ince uç sorunlu damarların üzerinde gezdirilerek damarların yok edilmesi amaçlanır.

Skleroterapi ve Köpük
Skleroterapi ve köpüğü aynı başlıkta ele alıyoruz çünkü her ikisi de aynı uygulamaya sahiptir. Aynı ilaçların aynı şekilde enjekte edilmesine rağmen tek fark skleroterapi de ilaç saf olarak enjekte edilirken, köpük’te ilaç hava ile reaksiyona sokularak enjekte edilmektedir. Hava ile reaksiyona giren ilaç beyaz renkte köpük şeklini aldığı için ismi de köpük tedavisidir. Toplumda iğne ile varis tedavisi olarakta bilinir. Bu tedavinin cilt altı ve cilt üstü olmak üzere iki şekli mevcut. Çoğunlukla cilt üzerinden uygulanmakta olup aşırı ilerlemiş veya cilde uzak olan damarlarda cilt altına girmek gerekebilir. Varislerin olduğu damar içine enjekte edilen ilaç damarı tahrip ederek yok olmasını sağlar. Enjekte edilen ilaç ise böbrek ve idrar yolları vasıtasıyla vücuttan dışarı atılır.

Avantajları Nelerdir?
– Çok kısa sürede tedavi olabilir ve tedavi sonrasında istirahat gereksinimi duymadan işinize devam edebilirsiniz.
– Bacaklarda herhangi bir kesi, dikiş izi ve leke olmaz.
– Ameliyat olmadığı için hiç bir narkoz ya da benzeri uyuşturucu yöntemine gereksinim duyulmaz.
– Pansuman gerekmez.
– Evde istirahate gerek duyulmaz.
– Avantajlarına bakıldığında ekonomiktir.

Varis Tedavi Fiyatları / Ücretleri
Hiç bir tedavi merkezi varisler hakkında muayene etmeden kesin ve net bir fiyat verememektedir. Çünkü bu durum tamamen varislerin tipi, boyutu ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Öncelikle doktorunuza muayene olmalı ve bu şekilde kullanılacak yöntem, seans ve ücret hakkında bilgi almalısınız. Sitemizin sponsoru olan IDEA Tedavi merkezi varis muayenesinde ücretsiz hizmet vermektedir. Varis muayenesi ücretsiz yapıldıktan sonra uzman doktorunuz varisleriniz ve tedavide kullanılacak yöntem ile ücreti hakkında detaylı bilgi verecektir. IDEA Kliniğin web sitesine http://www.ideaklinik.com.tr/varis/ linkinden ulaşabilir. Hem varis hakkında daha detaylı bilgilere hemde 4 büyük ilde 6 şubeyle hizmet veren IDEA’nın iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017