Bacaklardaki Varisin Çeşitleri Var mı?

Varis, kılcal ve toplar damarların henüz bilimsel olarak net bir açıklaması olmayan nedenlerden dolayı genişlemesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kılcallar da meydana gelen varisler özellikle kadınların estetik olarak kötü görünüme neden olduğu için baş belası olarak gördükleri bir durumdur. Bu sorun yüzünden etek, şort ya da mayo ve bikini giymekten utandıkları gözlemlenmektedir.

Bacaklarda meydana gelen varisler kişilere ağrı, kramp, sızlama, yanma, kaşıntı ya da benzeri bir çok şikayete sebep olmaktadır. Ayrıca bunların yanı sıra kişilerin bacaklarında gün içinde artan ağırlık ve yorgunlukta artış göstermektedir. İleri düzeyde varisleri olan kişiler yorgunluk hissini aşırı derecede yaşadıklarından bazen oldukları yere çökme, oturma gereksinimi duyarlar.

Bacaklarımız da ortaya çıkan 3 tür varis bulunmaktadır. Kılcal, orta ve büyük olarak adlandırılan bu varis çeşitleri farklı görüntülerde oldukları gibi değişik şikayetlere de neden olabilir. Bazı varis hastaları şikayetlerin tümünü ya da bir kaçını yaşarken, bazıları ise hiç bir şikayete maruz kalmamaktadır.

Kılcal Varisler
Kılcal yani tıbbi ismiyle telanjektazi olarak isimlendirilen bu damarlar hasar gördüklerinde cilt üzerinden bakıldığında çok yakında görünürler. Bu sorun az önce de belirtildiği üzere çoğunlukla kadınlarda meydana gelmektedir. Erkeklerde ise çoğunlukla yüz bölgesinde ortaya çıkarlar. Özellikle aşırı alkol kullanan erkeklerin yüzüne baktığınızda bir çoğunda kılcal damarların ne kadar belirgin olduğunu göreceksinizdir. Bu sorunun neden dolayı meydana geldiği hakkında henüz bir kesinlik yoktur. Fakat uzmanlar bacaklarda ki varislerin meydana gelme sebebi olarak genetik faktörleri ve hareketsiz yaşam tarzı olduğunu belirtmektedir. Bunun yanı sıra nadiren de olsa hamilelik, doğum kontrol ilaçları, sıcak ortam gibi durumlarda sebep olmaktadır. Varislerin tedavisi günümüzde ameliyatsız yöntemlerle mümkün olmaktadır. Bu yöntemlerden en sık kullanılanları ise lazer, radyo frekans, skleroterapi ve köpük tedavisidir.

Orta Varisler
Cilt üstünden çıplak gözle bakıldığı zaman hafif çıkıntılar olduğunu görebileceğiniz mor ve koyu yeşil renkli genişlemiş damarlara orta varis ismi verilir. Bu tipte ki genişlemerin boyutu ortalama 2-3mm’dir. Genellikle dizin arka tarafında gözlemlenen bu varis tipinin tedavisi çoğunlukla ameliyatsız olarak skleroterapi ve köpük yöntemleriyle yapılabilmektedir.

Büyük Varisler
Ciltten dışarı doğru çıkıntı yaptığı net olarak çıplak gözle görülebilen ve elle temas edildiğinde şişlik olduğu hissedilen varis tiplerine büyük varis denilmektedir. Asıl varis hastalığı büyük varislerdir ve 3mm den büyük boyutlara sahiptir. Asıl varis desekte bazı kişilerde bir çok şikayete neden olurken bazı kişilerde iç bir şikayete sebep olmamaktadır. Tedavisi bir ya da bir kaç seansta skleroterapi ve köpük teknikleriyle mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017