Bitkisel Varis Tedavisi Olur mu?

Çeşitli sağlık sorunları olan insanlar doktor korkusu, vakit bulamama ya da üşengeçlikten dolayı bir sağlık kuruluşuna başvurup muayene ve tedavi olmak yerine çözümü öncelikle bitkilerde veya ilaçlarda ararlar. Bu rahatsızlıklardan biri de sitemizin konusu olan varistir. Varis hastalığı bulunan kişiler gerek internet ortamında gerekse eş dosttan bu hastalığın tedavisine yönelik bitkisel formüller bulurlar. Bunun dışında televizyon ekranlarında meşhur olmuş uzmanlarda bir çok rahatsızlığın tedavisi için bitkisel tarifler vermektedir.

Öncelikle arkadaşlar bu hastalığın tedavisine yönelik hiç bir bitkinin herhangi bir üstünlük sağlamayacağını üzülerek belirtmek isteriz. Meydana gelen şikayetlerini azaltacak herhangi bir etkisi olup olmayacağı hakkında kesin birşey söylemek zor fakat uzmanlara göre tedavi edebilecek hiç bir özelliği olmadığı kesin.

Varisin bitkisel yollarla tedavi edilip edilmeyeceğini tam olarak anlamak için, neden olduğunu bilmek gerekmektedir. Aksi taktirde arada ki bağlantı kurulamayacağı için edilir veya edilmez demek çok doğru olmaz.

Varis Neden Olur?
Arkadaşlar varis kılcal ve toplardamarlarda meydana gelen bir damar genişleme rahatsızlığıdır. Çoğunlukla hareketsiz olarak ayakta çalışan insanlarda görülür. Bunun dışında ki oluşum sebepleri için ise genetik durumlar, fazla kilo, gebelik, ağır yük kaldırma, hareketsiz olarak oturma gibi durumlar söylenebilir.

Damarların içerisinde kanı pompalama özelliği olan kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklar üst kısımda belirttiğimiz sebepler doğrultusunda hasar görerek fonksiyonlarını yitirirler. Fonksiyonunu kaybeden bu kapakçıklar kanın hepsini değil bir kısmını pompalayarak bir kısmının geri kaçmasına neden olurlar. Geride kalan kan zaman içinde sürekli artış göstererek basınç oluşumuna neden olur. Damarın hacminden fazla kan aşağıda kalıp biriktiğinde basınç oluşturarak damarın genişlemesine neden olmaktadır. Varisin tedavisi için ilk olarak kapakçıkların ya da damarın tedavi edilmesi gerekir. Kapakçık ve damarın tedavisi bilimsel olarak mümkün olmadığı için varis tedavisinde damarların yok edilmesi söz konusudur. Dolayısıyla herhangi bir bitki kapakçıkları onaramayacağı için rahatsızlık geçmeyecektir.

Damar genişliği yani varis iki çeşit damarda ortaya çıkan bir durumdur. Bunlar kılcal ve toplar damarlardır. Toplardamarlarda meydana gelen damar genişliği rahatsızlığı da kendi içinde orta ve büyük olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır.

Kılcal Damar
Vücutta bulunan en küçük kan damarlarıdır. Bu damarların boyutları 5-10 μm’dur (mikrometre). Kılcal damar varisleri ayrıca telanjektazi olarakta isimlendirilirler. Cilde yakın kılcal damarların bariz bir şekilde belirgin hale gelmesine kılcal varis ismi verilir. Çoğunlukla kadınlarda ortaya çıkan bu sorun kozmetik açıdan kötü göründüğünden yana şikayetlere neden olmaktadırlar. Aşırı alkol tüketen insanların ise çoğunlukla burun ve çevresinde meydana gelirler. Ağrı, sızlama, yorgunluk ya da benzeri şikayetleri yoktur. Az önce de belirtildiği üzere en çok kozmetik bakımdan kötü görüntü oluşturduğu için şikayet edilir. Özellikle mini etek, şort gibi giyim tarzı tercih eden kadınların baş belasıdır.

Kılcal damar varisinin neden ve nasıl ortaya çıktığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat bu sıkıntıyla karşılaşan insanlara bakıldığında ortak nokta olarak genetik, fazla kilo, gebelik, sürekli ayakta çalışmak, doğum kontrol hapı kullanımı gibi durumlar ile karşılaşılmıştır. Bu damarların herhangi bir bilinen işlevi olmadığından dolayı tahrip edilerek tedavi edilmesinde hiç bir sakınca görülmemiştir. Günümüzde yüzbinlerce insan ameliyatsız yöntemlerle kılcal damarları yok edilerek kolayca tedavi edilmiş ve sağlığına kavuşturulmuştur.

Toplar Damar
Vücutta ki kirli kanın kalbe doğru transferini gerçekleştirmekle görevli damarlardır. Bu damarların genişlemesinde orta ve büyük olarak incelenen iki çeşit varis hastalığı ortaya çıkmaktadır. Orta ve büyük denilmesinde ki sebep boyut farkından dolayı kaynaklanmaktadır.

Orta Varis
Genişleyerek cilt altından çok hafif bir şekilde çıkıntı yapmış tipte ki damarlara verilen isimdir. Genişleyen bu damarların boyutu ortalama 2-3mm’dir. Kıvrımlara ve çıkıntılara sahip olup, renkleri mor ve yeşildir. Bunlar çoğunlukla dizin arkasında görülürler. Kötü görünüm dışında ağrı, şişlik, halsizlik, sızlama gibi şikayetlere yol açarlar. Orta varis skleroterapi ve köpük tedavisi kullanılarak kolayca ortadan kaldırılabilen bir sorundur.

Büyük Varis
Orta olarak isimlendirilen varis tipinden daha büyük boyutta ki damarlara verilen isimdir. Boyutları 3mm’den daha büyük olup bazen hiç bir şikayete neden olmayabilir. İlerlediği taktirde bacak yaraları yani varis ülseri rahatsızlığına sebep olacağından mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi taktirde varis ülserinin tedavisi hem zaman hem de sabır isteyen uzun bir işlemdir. Büyük olasılıkla bir kaç seans gerektirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017