En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?

Varisin en iyi tedavisi diye bir şey yoktur. Çünkü her varis aynı yöntemle tedavi edilemez. Uygulanacak yöntem tamamen mevcut varisin tipi, şekli ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Fakat en iyi varis tedavisi diye sorulacak soruya en iyi tedavi ameliyatsız yöntemlerle yapılan tedavidir cevabı verilmesi yanlış olmaz.

Günümüzde ameliyatsız tedaviye yönelik bir çok yöntem bulunmaktadır ve sağlık sektöründe teknolojiyi yakından inceleyen merkezler ameliyatsız teknikleri takip ederek uygulamaktadır. Avantajları çok, dezavantajları nadiren görülen bu tedaviler tercih edildiğinde kişi çok çabuk ve pratik bir şekilde tedavisini olarak günlük hayatına ara vermeden devam edebilir.

Varis yöntemlerini açıklamadan önce varis çeşitleri hakkında bilgi vermek gerekir.

Varis Çeşitleri
Kalp damar cerrahi uzmanları varisi 3 tipte incelemektedir. Bu tipleri şu şekilde kısaca anlatalım.

1- Kılcal varisler : Aslına bakarsanız kılcallar tam olarak varis sayılmaz. Ve çoğunlukla herhangi bir şikayet söz konusu olmaz. Kadınlar estetik açıdan kötü göründüğü için tedavi olmak ister. Çoğunlukla tek seansta tüm kılcal damarlar tedavi edilebilir. Fakat yoğunsa doktorunuz bir kaç seans gelmenizi de isteyebilir.

2- Orta varisler : Asıl varis hastalığı orta ve büyük tipteki damar genişlemeleridir. En çok şikayet orta varisi olan kişilerde görülür. Ağrı, şişlik, kramp ve benzeri tüm şikayetler orta varislerde ortaya çıkmaktadır.

3- Büyük varisler : En ilerlemiş varis tipi büyük varis olarak adlandırılır. Fakat büyük varisi olan bir çok kişide hiç bir şikayet söz konusu olmaz. Diğer kesimde ise tam aksine tüm şikayetler görülebilir. Ağrı, sızlama, şişlik, kramp, ağırlık ve yorgunluk hissi gibi şikayetleri söz konusudur. Bu tipte ki varisler kesinlikle tedavi edilmelidir. Aksi taktirde ilerlerse varis ülseri olarak daha kötü bir hal alabilir. Varis ülserinin tedavisi varislere göre çok daha zor olduğu gibi sabır ve zaman gerektirmektedir.

Varis çeşitlerinden kısaca bahsettik. Şimdi de en popüler ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir ve hangi varise hangi yöntem uygulanır konusunu ele alalım.

Radyo Frekans Yöntemi
Merkezler tarafından en çok kullanılan yöntemlerden biri RF yani radyo dalgalarıyla yapılan tedavidir. Kılcal damarların tedavisinde uygulanan etkili ve başarılı tekniklerden biri olan RF ince ucu olan bir alettir. İnce uç sorunlu damarlara temas ettirilerek verdiği ısıyla kılcalların tahrip olmasını sağlamaktadır. ısıdan dolayı meydana gelen kızarıklıklar zaman içinde yok olarak normale dönmektedir. Hem cilt altı hem de cilt üstünden olmak üzere iki şekilde uygulanabilir.

Lazer Yöntemi
Biliyorsunuz ki lazer sağlık alanında bir çok sorunun iyileştirilmesinde kullanılan teknolojilerden biridir. Variste de kullanılan lazer radyo frekans ile hem uygulama hem de etki bakımından aynıdır. Hastalar her varisin tedavisinde lazerin etkili olduğunu düşünüyor olsa da lazer sadece kılcal damarların tedavisinde etkili olan bir tekniktir. Diğer varislerde hiç bir etkisi ve başarısı yoktur. Ayrıca lazer de hem cilt altı hem cilt üstü uygulanan bir yöntemdir.

Skleroterapi ve Köpük Tedavisi
Skleroterapi ile köpük aynı yöntemlerdir. Fakat isimlerinin farklı olması skleroterapi de ilacın saf, köpükte ise hava ile reaksiyona sokulmasından dolayıdır. Hava ile reaksiyona sokulan ilaç köpüğe benzer bir şekil aldığı için ismine köpük tedavisi denilmektedir. Skleroterapi ile köpük orta ve büyük varislere uygulanabilen etkili ve başarılı bir yöntemdir. Damara enjekte edilen ilaç damarı yok etmekte ilaç böbrekler aracılığıyla vücuttan atılmaktadır.

Ameliyatsız Yöntemlerin Ortak Avantajları
– Kesi, dikiş ve pansuman gerektirmez
– Narkoz, istirahat gerektirmez
– İlaç kullanımına gerek kalmaz
– İş, özel ve sosyal hayata ara verilmeye gerek yoktur
– Damar yok olduğu için aynı damardan nüksetmez

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017