Evde Varis Tedavisi Olur mu, Nasıl Yapılır?

Evde varis tedavisi olmaz fakat alınacak önlemler ve yapılacak sosyal faaliyetler ile yakınmaların önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir.

Varis Tedavisi
Varis genişlemesi dünya üzerinde ki yetişkin nüfusunun %20’sinde görüldüğü tahmin edilen bir toplar damar hastalığıdır. Genişleyen ve büzülen damarlar çoğunlukla ağrı, kaşıntı ve sızlama gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu genişleyen damarların tedavisi için tıbbi yöntemler mevcuttur. Fakat rahatsızlığınız çok çok ileri derecede değilse tedavi için erken olduğunu düşünüyor ve maddi gücünüz ya da zamanınız yoksa aşağıda sıraladığımız yöntemlerle varis şikayetlerinizi ev şartlarında azaltmanız mümkün olabilmektedir.

Fiziksel Aktiviteler
Varis şikayetlerinin azalması veya tamamen önlenmesi için atılması gereken ilk adım fiziksel aktivitelerdir. Bir insan ne kadar çok haret ederse kan dolaşımı da o kadar iyi olmaktadır. Ve bu hareket ile meydana gelen dolaşım hasarlı damarlarda toplanan kanın tekrar hareket ederek kalbe ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Beslenme Düzeninde Değişiklikler
Bazı gıdalar damar sağlığının iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu gıdalardan bazıları şunlardır;

Lifli Gıdalar
Bağırsakların işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesinde rol oynamaktadırlar. Kişinin kabızlık problemine karşı eğilimi mevcutsa uzmanlar tarafından lifli yiyecekler tüketmesi önerilir.

Buğday
Yulaf
Fındık
Keten Tohumu
Bezelye
Fasulyeler
İncir
Erik
Avokado
Domates
Brokoli
Havuç
Enginar
Karnıbahar
Soğan
Patates

Potasyum içerikli gıdalar
Potasyum eksikliği su tutulmasına neden olabildiğinden vücudunuzda ki kan hacmi artış gösterebilir. Bu da damar kapakçıklarında ekstra olarak basınç oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Yoğurt
Badem
Antep Fıstığı
Somon
Ton Balığı
Tavuk
Kuru fasulye
Mercimek
Portakal
Kış kabağı
Patates
Kabak
Yapraklı sebzeler
Pancar yaprağı

Flavonoid İçeren Gıdalar
Kardiyovasküler hastalıkların tedavisine yardımcı olabilen gıdalardır. Kan dolaşımını iyileştirmeye, arteryel kan basıncının düşürülmesine ve kan damarlarının rahatlamasına da yardımcı olmaktadırlar.

Biyo flavonoid bakımından yüksek gıdalar şunlardır:

Soğanlar
Sarımsak
Biber
Ispanak
Brokoli
Kakao
Üzüm
Turunçgiller
Yaban mersini
Çilekler
Kirazlar
Elmalar

Bitkisel Ürünler ve İlaçlar
Hazırlanan bazı bitkisel karışımlar damar hastalıklarının sebep olduğu yakınmaların hafiflemesinde yardımcı olabilirler. Bu bitkisel ilaçlar beslenme takviyeleri olarak temin edilebilir. Bilimsel bir çalışma üzüm çekirdeği ekstresinin şişlik, kramp ve huzursuz bacak gibi kronik varis belirtilerine karşı yararlı olduğunu açıklamaktadır.

İyi gelen diğer bitkiler aşağıda ki şekildedir.

Turunçgiller
Karabuğday
Elmalar
Sarı Kantaron
Gingko biloba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017