İğne İle Varis Tedavisi

Bu yazımızda başlıktan da belli olacağı gibi varis hastaları için iğne ile varis tedavisi nasıl yapılır konusunu ele alacağız.

Bilindiği üzere varisler kılcal, orta ve büyük olmak üzere üç gruba ayrılır. Ve her bir türün şikayeti kendine göre değişiklik göstermektedir. Ve yine her damar genişlemesi tipine uygulanacak olan tedavi yöntemi de farklılık göstermektedir. İğne ile tedavi skleroterapi olarak adlandırılır. Aynı zamanda yine bu yöntemin bir türevi olan köpük yöntemi de kullanılabilir.

Biraz daha açacak olursak iğne ile tedavinin isimleri skleroterapi ve köpük olarak bilinmektedir. Bu iki tedavi yöntemi de aynı olmasına rağmen aralarında küçük bir fark bulunmaktadır. Dilerseniz her iki tedavi yöntemini biraz daha detaylandıralım.

Skleroterapi İle Varis Tedavisi
Cilt üzerinden görülmekte olan orta ve kalın varislerin tedavisi için bu yöntem tercih edilmektedir. Amaç özel bir ilacın sorun yaratan damarın içine enjekte edilmesi ile bu damarın tahrip edilmesi ve işlevini yitirmesidir. İşlevini yitiren damar artık sorun çıkarmayacağı için tedavisi tamamlanmış olur.

Köpük Yöntemiyle Varis Tedavisi
Bu yöntemde skleroterapi olarak adlandırılabilir. Fakat aralarında ufak bir fark vardır. Skleroterapi de ilaç saf olarak enjekte edilirken burada ilaç hava ile reaksiyona sokulur ve elde edilen beyaz ilaç enjekte edilir. Bu beyaz ilaç köpüğe benzediğinden dolayı ismi köpük tedavisi olarak bilinmektedir.

İğne ile varis tedavisi ameliyatsız yöntemlerden biridir ve günümüzde en yaygın kullanılan varis tedavi tekniğidir. Kılcal damarların tedavisinde de kullanılabilir fakat kılcal varis tedavisinde yaygın olarak radyo frekans ve lazer yöntemleri uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017