Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kılcal yani telenjiektazi olarakta adlandırılan damarlar 0,1 ile 25mm arasında olup çoğunlukla estetik şikayet yaratmaktadırlar. Yazımızın devamında kılcal damar neden olur, belirtileri ve tedavisi gibi başlıkları ele alalım.

Kılcal Damar Nedir, Neden Olur?
Kılcal damarlar atardamar ve toplardamarlar arasında ki geçişi sağlamaktadır. Cilt yüzeyinden net bir şekilde neden belli oldukları konusu henüz bilinmemektedir. Uzmanların ortak görüşüne göre erkeklerin özellikle yüzlerinde olmak üzere bacaklarında da ortaya çıkmasında ki sebep alkol kullanımıdır. Çok ince yapıda olan bu damarlar genellikle herhangi bir şikayete olmayıp çok nadiren ağrı ve sızlama yapabilir. Kadınların en şikayetçi oldukları konu ise estetik bakımdan kötü görünmeleridir.

Çoğunlukla Bacak ve Yüzde Görülmektedir
Aslında tam olarak bir varis hastalığı olmamakla beraber ilerleyerek orta ya da kalın varis halini almazlar. Toplumda kılcallar ilerlediğinde daha büyük varis halini alır düşüncesi olsa da bu doğruyu yansıtmamaktadır. Erkeklerin yüz bölgelerinde kadınların ise çoğunlukla bacaklarında ortaya çıkmaktadır. Bu da etek, şort ve bikini gibi giyim tercihi olan kadınları çok rahatsız etmektedir.

Riskli Bir Hastalık Değildir
Eğer kılcalların ciddi bir rahatsızlık olduğunu düşünüyor ve sizi daha kötüye iteceğini düşünüyorsanız belirtmek isteriz ki bu damar probleminin ciddi riskleri yoktur bu açıdan son derece rahat olabilirsiniz. Fakat rahatsızlığınızın kılcal damar varisi olup olmadığını netleştirmek için mutlaka bir kalp damar cerrahisine başvurmanızı öneririz. Kendi kendinize bunlar kılcal damar bir sorun çıkmaz teşhisi koymak son derece yanlış olacaktır. Eğer kılcal damar sorunu ise ve siz bundan şikayetçiyseniz zaten ameliyatsız yöntemlerle tedavisi mümkündür ve pratik bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yazımızın devamında tedaviye yönelik seçenek ve bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Gebelerde Yaygın Bir Şekilde Görülebilir
Kadınlarda erkeklere nazaran çok daha fazla görülen bu sorun ayrıca daha fazla takıntı haline gelmektedir. Özellikle gebelik döneminde ki kadınlarda kılcal damar sorunu başlar. Herhangi bir riski yoktur ve çoğulukla doğumdan sonra 3-5 aylık bir dönemde kendiliğinden kaybolabilir. Kaybolmadığı taktirde ise tedavi olmayı düşünebilirsiniz.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çığ gibi büyüyen ve gelişen teknoloji sağlık alanına da bir çok yenilik getirmiş ve bir çok sağlık probleminin tedavisi kısa sürede çok daha az dezavantajla yapılabilmektedir. Varis rahatsızlığı da teknoloji ile çok daha kolay tedavi edilebilir bir hal almıştır. Hastalar içinde çok avantajlı olan bu yöntemler sayesinde kimse pansuman ve istirahat gibi olumsuzluklar yaşamaz ve en önemlisi işine, gücüne ara vermeden devam edebilir. Kılcal varislerin tedavisinde aşağıda ki yöntemler çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Köpük Tedavisi (İğneyle Tedavi)
Skleroterapi ismiyle de bilinen ve halk arasında iğneyle varis tedavisi olarak adlandırılan bu yöntem özellikle orta ve kalın varislerin tedavisinde etkili olup bazı kılcal damarlar içinde tercih edilebilmektedir. Her damara kullanılamayan bu yöntemler iğne ucunun rahatlıkla girebileceği her damar için uzmanlar tarafından tercih edilebilir. Skleroterapi ilacın saf bir şekilde enjekte edilmesine verilen isimdir. Saf ilaç hava ile reaksiyona sokulduğunda ise beyaz köpüğe benzer bir hal aldığından ismine köpük tedavisi denir. İşlem iğne ile yapıldığı için de halk arasında iğneyle varis tedavisi olarak anılmaktadır.

Radyo Frekans Tedavisi (Radyo dalgaları veya kısaca RF olarakta anılır.)
Bu tedavi isminden dolayı radyasyon ile karıştırılıp, hastaların kafasında soru işaretlerinin oluşmasına neden olabilir. Fakat kesinlikle hiç bir alakası olmayıp, tehlikeli de değildir. Yüksek frekans veren bir cihazın ince ucu sorun çıkaran damarlara temas ettirilir ve bu doğrultuda damarlar tahrip edilerek yok olur. Tedaviden sonra damarların yerinde kırmızılıklar oluşabilir fakat günler içinde yavaş yavaş terkeder.

Lazer
Rf benzeri bir yöntem olup farklı bir cihazla yapılmaktadır.Ancak uygulanması ve etkisi neredeyse aynıdır. Damarların ısıtılması ve yok edilmesi amaçlanır. Çoğunlukla yüzde bulunan kılcalların tedavisinde tercih edilmektedir.
http://www.varistedavi.gen.tr/kilcal-damar-tedavisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017