Varis Neden Olur?

Toplardamarlar kirli kanın kalbe transfer edilmesinde görev alan önemli bir aracıdır. Kanın bacak bölgesinden, yerçekiminin tam aksi yönüne kalbe doğru gitmesini ise toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıklar gerçekleştirmektedir.

Ancak çeşitli nedenlerden dolayı hasar gören ve fonksiyonlarını yitiren bu kapakçıklar kanın tamamını pompalayamaz ve bir kısmının geri gitmesine neden olur. Geri giden bu kan ise birikerek damarların şişmesine yani varis hastalığına sebep olmaktadır.

Her iki cinsiyette de oluşan bir hastalık olmasına rağmen kadınların %50’sini kapsamaktadır. Yani en çok kadınların maruz kaldığı bir durumdur.

Sebepleri Nelerdir?

Damarlarda ki varis probleminin neden oluştuğu hakkında herhangi bir netlik olmasa da, toplardamar kapakçıklarının hasar görmesi ve arızalanması sonucunda oluştuğu yönünde ortak bir fikir birliği bulunmaktadır.

Toplardamar kapakçıkları kirli kanın kalbe doğru gitmesini sağlayarak, kan dolaşımına yardımcı olacak özelliğe sahiptirler. Fakat bu kapakçıkların neden hasar gördüğü ve fonksiyonlarını yeterli bir şekilde yerine getiremediği henüz net olarak bilinmemektedir.

Bazı uzmanlar ailesel yani genetik durumlardan dolayı kişilerin kapakçıklarında sorun oluştuğunu düşünmektedir. Öte yandan ailesinde herhangi bir varis problemi ile karşılaşan biri olmamasına rağmen yaşam tarzı hareketsiz olan kişilerde de görülebileceği yönündedir.

İş ya da çeşitli sebeplerden dolayı hareketsiz bir yaşam süren insanların bacaklarında ki kan dolaşımı yavaşlar ve kapakçıklar hasar gördüğünde ise kanın tümü kalbe doğru pompalanamaz ve bir kısmı aşağıda kalır. Bu sürekli olduğundan bir zaman sonra bacaklarda ki kan göllenmeye neden olur. Normalden daha fazla kanın birikmesi basınca neden olduğu içinde damarlar genişlemeye yüz tutar.

Sebepler şu şekilde sıralanabilir
1- Gebelik
2- Uzun süre hareketsiz olarak ayakta veya oturur pozisyonda durmak
3- Fazla kilolar
4- Kronik kabızlık
5- Kronik öksürük
6- İlerleyen yaş
7- Sürekli ağır yük kaldırma ve taşıma

Belirtileri Nelerdir?

Varis hastalığının en yaygın karşılaşılan belirtileri şişlik, ağrı, sızlama, ağırlık ve yorgunluk hissi, kramp sorunlarıdır. İlerleyen dönemde ise cilt renginde değişiklik, ülser gibi problemlere maruz kalınabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Bu rahatsızlığın teşhisi için bir doktora muayene olduğunuzda, doktorunuz sizden muayene masasına veya sedye üzerinde ayakta durmanızı isteyecektir. Çünkü varis belirtileri ve şikayetleri en çok ayaktayken ortaya çıkmakta ve bariz şekilde belli olmaktadır.

Bu bulguları incelerken size yaşadığınız şikayetleri sorabilir. Ayrıca bacaklarda meydana gelen kan dolaşımını gözlemlemek için ultrasonada ihtiyaç duyabilir.

Ultrason, ilerlemiş olan damar genişlemelerinin sebebinin herhangi bir kan pıhtısının damarları rıkamış olabilme ihtimaline karşı kullanılmaktadır.

Önleme Yolları

Çok fazla şikayete sebep olmayan ve rahatsızlık vermeyen varisler de doktorunuz ameliyatsız tedavi yöntemlerinden birini önerebileceği gibi yaşam tarzınızda da değişikliklere gitmenizi tavsiye edebilir.

Hastalığı önlemek için yaşam tarzınızda yapmanız gereken değişiklikler şu şekilde olabilir.

Hareketsizlikten Kaçının
– Uzun süre hareketsiz olarak ayakta veya oturarak durulmaması gerekmektedir. Özellikle meslek icabı sürekli bu şekilde durması gereken kişiler belli aralıklarla hareket etmeli, yürümeli ve böylece kan dolaşımının olmasını sağlamalıdır.

Sıcak Ortamlardan Uzak Durun
– Hamam, sauna ve benzeri sıcak ortamlardan uzak durulmalı, güneşe maruz kalınmamalıdır.

Fazla Kilolarınıza Dikkat Edin
– Fazla kilolar mutlaka verilmeli ve böylece bacaklara binen yük azaltılmalıdır.

Bacaklarınızı Yukarıda Tutun
– Bacaklarınızda ki ağırlık, yorgunluk hissini ve diğer şikayetlerinizi azaltmak için bacak egzersizi yapabilir, evde istirahat ettiğiniz sırada bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarıda tutacak şekilde uzanabilirsiniz. Bacaklarınızın altına minder, yastık gibi objeler koyarak yukarıda durmasını sağlayabilirsiniz.

Bacak Bacak Üstüne Atmayın
– Uzun süre bacak bacak üstüne atmaktan kaçının. Mümkünse, hiç atmayın.

Varis Çorabı Kullanın
– Toplar damarlarınızın genişleme tipi ve yoğunluğuna göre doktorunuzun önerdiği doğru çorabı tercih edebilirsiniz. Çoraplar bacaklarınıza baskı uygulayarak, toplanmasını sağlar ve şikayetleri oldukça azaltır.

Varis Ameliyatı
Yaşam tarzınızda yaptığınız değişiklikler herhangi bir yarar sağlamadıysa, doktorunuz cerrahi yöntem tercih edecektir. Anestezi gerektiren ameliyat ile uygulayacağı kesilerden sorunlu damarları çıkarabilir. Günümüzde ameliyat ile varis tedavisi çok nadir kurumlarda yapılır çünkü teknolojinin kattığı yenilikler doğrultusunda ameliyatsız tedavi yöntemleri daha fazla avantaja sahiptir.

Diğer Tedavi Yöntemleri
Teknolojiyi takip eden tedavi merkezi varis tedavisi konusunda sorunlu damarların tahrip etmek ve kişinin iyileşmesini sağlamak için lazer, radyo frekans, skleroterapi, köpük gibi yöntemler kullanır. Bu işlemlerin ardından küçük morluklar ve şişlikler söz konusu olabilir fakat zamanla iyileşirler. Doktorunuz ameliyatsız yöntemlerden sizin rahatsızlığınız için hangisi uygunsa onu tavsiye edecek ve sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017