Varis Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Varisin ilk başlangıç evresinde fazla bir belirtiye ya da şikayete maruz kalınmaz. Daha önce ki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi varisin oluşum nedenleri çoğunlukla genetik faktörler ve hareketsiz yaşam tarzıdır. Toplardamarların kirli kanı kalbe taşıma fonksiyonları vardır fakat çeşitli nedenlerden dolayı bu fonksiyonlarını yitirdiklerinden dolayı kanın çoğunluğu tekrar aşağı inerek göllenmeye maruz kalır. Dolayısıyla bu biriken kan basınç meydana getirdiği için damarlar genişlerler.

Genişleyen bu damarlarda şişlik ve kıvrımlar meydana gelir. Daha önce herhangi bir çıkıntı ve kıvrım olmayan bacaklarda çeşitli çıkıntılar, kıvrımlar ve renkli damarlar gözlemlenir. İlerleyen zamanlarda ise el ile dokunulduğunda bu şişlik ve kıvrımlar bariz şekilde hissedilmektedir.

Eğer anne veya babanızda varis hastalığı söz konusuysa, siz varis rahatsızlığı için diğer insanlara göre daha fazla risk grubundasınız anlamına gelmektedir. Özellikle annesinde varis sorunu olan kişilerin bu duruma daha fazla maruz kaldığı görülmüştür. Fakat unutulmaması gereken faktör ailenizde varisli birinin olması sizde de mutlaka bu rahatsızlığın olacağını anlamına gelmez. Aynı şekilde ailesinde hiç varis olmayan biri de hayatının bir döneminde varis ile yüz yüze gelebilir.

Varis başlangıcında az önce de bahsettiğimiz üzere çok fazla şikayete maruz kalınmaz. Fakat damarların renk değişikliği gözlemlenebilir. Belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı insanlarda hiç bir şikayet görülmezken, bir kısmında ağrı, sızlama, kaşıntı, yanma ve benzeri şikayetler söz konusu olmaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis başlangıcında her ne kadar fazla şikayet ya da belirti olmaz desekte, kişiden kişiye göre değişiklik göstereceğinin bilinmesinde de fayda vardır. Aşağıda ki belirti ya da şikayetler varisleriniz olacağı anlamına gelebilir. Fakat kişilerin kendi kendilerine teşhis koymaları ve müdahelede bulunmaları son derece yanlıştır ve tavsiye edilmez. Aşağıda belirtilen şikayetler sadece varis belirtisi değildir. Unutulmamalıdır ki bu yakınmalar farklı hastalıkların haberciside olabilir.

Bacak Ağrısı:
Çoğunlukla diz bölgesinin altında söz konusu olan ve tüm bacağa yansıyan bacak ağrılarıdır. Eğer ağrı böyle yaygın değil tek bir noktada ise varis tanısı koymak zordur. Varis ağrıları çoğunlukla yürüyüş, yüzme veya bacakların yukarıda tutulması şeklinde uzanma suretiyle geçebilir ya da azalır. Ayrıca varis hastalarının varislerine uygun varis çorabı kullanması ile de şikayetler oldukça azaltılabilir.

Şişlik:
Özellikle ayak bileğinde ve çevresine şişlikler söz konusu olabilir. Diz bölgesinin üstünde çok fazla görülmez. Şişlikler tek bir noktada değil, bölgesel yani genel olarak görülür.

Yorgunluk:
iş gereği ya da çeşitli nedenlerden dolayı fazla ayakta kalındığında bacaklarda aşırı bir yorgunluk hissi oluşmaktadır.

Ağırlık:
Tıpkı yorgunlukta olduğu gibi fazla süre ayakta kalındığında bacaklarda ağırlık hissi oluşmaktadır. Öyle ki kişi bacaklarına beton dökülmüş gibi hissedebilir. Bazen bu yürümelerine bile engel olmakta, ilk fırsatta bulduğu yere oturma hissi uyandırmaktadır.

Sıcaklık ve yanma:
Ağrı ve şişlikte belirtildiği gibi bu şikayette diz altında meydana gelmektedir. Sıcak ortamlarda daha fazla genişlemeye maruz kalan damarlar, yaz aylarında sıcaklık hissedilmesine neden olur. Bacaklara soğuk su içinde masaj yapmak oldukça iyi gelecektir.

Kramp:
Oturulan yerden ani kalkışlarda ve özellikle geceleri yatarken kramplara maruz kalınır. Bu kramplar uyku bölünmesine yol açacak kadar şiddetli ve keskin olabilir.

Kaşıntı:
Kirli kanın göllenmesi sebebiyle kaşıntılar ortaya çıkar. Genişleyen damarlardan dolayı cildin incelmesi söz konusu olduğu için çok fazla kaşımamak gerekir. Aksi taktirde tahriş olan cilt yırtılarak yaralara ve kanamalara yol açabilmektedir.

Uyuşma:
Çoğunlukla ayak parmaklarında hissedilen bir şikayettir.

Huzursuz Bacak:
Varis hastalarında çok görülen bir durum değildir. Fakat görülmez anlamını taşımamaktadır.

Az önce de belirttiğimiz üzere burada belirttiğimiz her şikayet varis anlamına gelmemektedir. Varis şikayetlerine maruz kalıp kalmadığınızı tahmin etmek için aşağıda ki durumları gözlemleyebilirsiniz.

– Gün başlangıcında şikayetler oldukça az görülür, ilerleyen saatlerde artar.
– Şikayetler çoğunlukla diz altı bölgesinde hissedilir.
– Akşamları istirahat sırasında bacakları yukarı kaldırma hissiatı oluşur.
– Bacaklar yükseltildiğinde farkedilir bir rahatlama söz konusudur.
– Uygun varis çorabı kullanıldığında şikayetler ciddi oranda azalır.
– Sıcak havalarda şikayetler artar, soğuk havalarda azalır.
– Yürüme, yüzme, bisiklet sürme gibi faaliyerlerde şikayetler azalır.
– Hareketsiz olarak ayakta ya da oturur pozisyonda durulduğunda şikayetler artar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017