Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis belirtilerinden çok varis şikayeti denilmesi daha doğru olur. Ve bu şikayetleri aşağıda ki gibi sıralayarak, açıklayabiliriz.

Ağrı: Varis rahatsızlığında en sık karşılaşılan yakınmalardan biri ağrıdır. Çoğunlukla diz bölgesinin altında olan fakat tüm bacakta hissedilen ağrı söz konusudur. Eğer yalnızca tek bir yerde hissedilen ağrı varsa varisten kaynaklı olmama olasılığı büyüktür. Varis ağrıları yapılacak yürüyüş ve bacak hareketleri sonucunda azalma göstermektedir. Evinizde, iş yerinizde müsait olduğunuz zamanlarda bacaklarınızı yukarı kaldırarak oturduğunuzda da hem ağrıların azaldığını hem de rahatladığınızı hissedersiniz.

Şişlik: Varis kaynaklı şişlikler daha çok ayak bileğinde ve civarındadır. Dizden yukarı kısımda çoğunlukla şişlik görülmez. Ayakta şişlik olasıdır.

Ağırlık ve Yorgunluk: Varisi olan kişiler uzun süreli ayakta durduğunda bacakalarda gittikçe artan ağırlık ve yorgunluk hissiyle karşılaşır. Bu kişide sanki ayakları bir bataklığa saplanmış ve çıkaramıyormuş gibi bir his yaratmaktadır.

Yanma ve Sıcaklık: Tıpkı ağrı ve şişliklerde olduğu gibi yanma ve sıcaklık hissi de çoğunlukla diz altı bölgesinde belirgindir. Bu sebeple sıcak ortamlardan uzak durulması gerektiği gibi, ayak ve bacakların soğuk suya sokulması ve suyun içinde yürünmesi oldukça iyi gelir.

Kramp: Varisin karşılaşılan diğer şikayetlerinden biridir. Bu yakınma daha çok geceleri ortaya çıkar ve insanların uykularını böler.

Kaşıntı: Damar genişlemesi söz konusu olan bölgede meydana gelir. Bunun sebebi tamamen göllenen kirli kandır.

Uyuşukluk: Özellikle ayak parmaklarında ve çevresinde uyuşmalar hissedilmektedir.

Karşılaşılan en sık şikayet çeşitleri, üst kısımda sıraladığımız şekildedir. Fakat bu şikayetlerin sebebi tabi ki yalnızca varise ait değildir. Yani benzer şikayetlere maruz kalan biri illa ki varistir anlamını taşımaz. Altında farklı bir hastalıkta olabilir. Bunun için uzman bir kalp damar cerrahisi uzmanına başvurmalıdır. Yine her varis hastası da bu şikayetlere maruz kalacaktır diye bir kâide yoktur. Bazı hastalarda herhangi bir şikayet kesinlikle olmamaktadır.

Varis Şikayetleri Nasıl Azaltılır veya Giderilir
Şikayetler daha çok günün ilerleyen saatlerinde artış göstermektedir. Diz altı bölgesinde şikayetlere çok net rastlanır. Akşama doğru artan ağırlık ve yorgunluk hissi için bacakların uzatılarak kalp seviyesinden yukarıda tutulması iyi gelir. Bunun dışında toparlayıcı ve baskılayıcı özelliği bulunan varis çorapları da oldukça etkilidir. Sıcak havalarda yakınmalar daha belirgindir bunun için de hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak gerekir. Yüzmek varislere çok iyi gelir fakat plajda güneşlenmemek gerekir. Günlük yapılacak yarım saatlik yürüyüş kan dolaşımının artmasını ve bacakların rahatlamasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017