Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

İnsanların yaşamakta olduğu şikayetler doğrultusunda doktora başvurarak muayene olmaları ve rahatsızlıklarının ne olduğu yönünde kesin bir teşhise ihtiyaçları vardır. Özellikle ülkemizde insanlar ne yazık ki gerek ihmalkarlık gerekse korku sebebiyle doktora başvurmak yerine şikayetleri ile yaşamaya çalışırlar. Fakat gün gelir şikayetler artar ve yaşam kalitesinin düşmesine sebep olduğunda çözümü ilk yapmaları gereken yer olan tedavi merkezinde bulurlar. Buraya gelene kadar ise bir çok ilaç, bitkisel karışım, krem veya benzer tedavi yollarını deneyerekte çözüm aramış insan sayısı oldukça fazladır.

Arkadaşlar burada anlatmak istediğimiz durum şudur; hiçbir zaman sağlık probleminiz ne olursa olsun muayene olmadan veya dokto reçete etmeden hiç bir ilacı, merhemi, karışmı ya da yöntemi kendi kendinize uygulamayınız. Öyle ki doktorlar bile kendi branşlarının dışında bir sağlık sorunu ile karşılaştıklarında kendileri çözüm aramayıp doğru branş doktoruna giderek gereken tedaviyi almaktadırlar.

Varis Hastalığı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Konumuz yukarıda da belli olduğu gibi varis muayenesi. Kendimizi bilinmesi gereken bir konu için hatırlatma yapmak mecburiyetinde hissettik. Varis rahatsızlığı olan kişiler kalp damar cerrahi uzmanına başvurmalıdır. Fakat bunun için iyi bir araştırma yapılması gerekmektedir. Şöyle ki, günümüzde toplar damar genişlemesi olan varis hastalığı için bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. En popüler ve avantajlı olan yöntemler ise ameliyatsız olarak uygulanan tekniklerdir. Dolayısıyla hastaların araştırmalarını bu yöntemler üzerine olmalıdır.

Şimdi ise konumuz olan varis muayenesinin nasıl olması gerektiğini detaylıca ele alalım.

Arkadaşlar öncelikle damar genişlemesi rahatsızlığından dolayı bir çok hasta gerek imkansızlık gerekse farklı düşünceler doğrultusunda sağlık ocakları ya fa farklı branşlarda hizmet veren doktorlara başvurmaktadır. Bu son derece yanlış bir tercihtir. Bu arabanızın patlayan lastiğini yaptırmak için motor ustasına götürmenize benzemektedir. Yani her ikiside araba tamircisi olup sanayi ortamında hizmet veriyor olsa da ikisinin de ilgi alanları farklıdır. Dolayısıyla bir dahiliye uzmanının, varis hastalığı konusunda kalp damar cerrahisi ile aynı bilgiye ve tecrübeye sahip olması beklenilemez.

Bir kalp damar cerrahisi uzmanına başvurduğunuzda ilk olarak sizi dinleyecek ve yaşadığınız şikayetleri öğrenecektir. Ardından kaç yıldır bu rahatsızlıktan şikayetçi olduğunuz, mesleğiniz, daha önce tedavi olup olmadığınız hakkında detaylı bilgi isteyebilir.

Muayene esnasında varis hastalarının ayakta durması gerekmektedir. Bunun sebebi ayakta durulduğunda tüm vücudun yükünün ayak ve bacaklara binmesinden dolayıdır. Vücut ağırlığı ile birlikte bacakta ki genişleyen damarlar oldukça bariz bir şekilde ortaya çıkacaktır. Doktorunuz sizden muayene masasının üzerine çıkarak ayakta durmanızı istemelidir. Bunun üzerine bacaklarınıza jel sürülerek doppler cihazı gezdirilir ve ekranda bacaklarınızda ki damarlar izlenir. Bu cihaz genişlemeye maruz kalmış olan damarların içinde kan akışını, geri dönüşünü, damar genişliklerini ayrıntılı bir şekilde göstererek doktorun teşhis koymasına yardımcı olmaktadır.

Gözlemlenen bu sonuçlar doğrultusunda doktorunuz sizin varislerinizin çapı, yoğunluğu ve büyüklüğünü göz önüne alarak en uygun tedavi yöntemlerini sunacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017