Varis Nasıl Geçer?

Varis henüz bilinmeyen nedenlerden dolayı kollarda, yüzde, ellerde ve çoğunlukla bacaklarda meydana gelen bir damar hastalığıdır. Bizim konumuz bacaklarda ki varisler olduğundan bu doğrultuda izah etmeye devam edeceğiz. Arkadaşlar vücudumuzda yüz binlerce kilometre uzunluğunda çeşitli görevleri bulunan damarlar bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu vücutta ki kirli kanı temizlenmesi için kalbe taşımakla görevli toplar damarlardır.

Varis hastalarına bakıldığında uzmanlar daha çok hareketsiz yaşam tarzı olan insanlarda oluştuğuna kanaat getirmişlerdir. Örneğin öğretmen, cerrah, berber ve döner ustalarının yanı sıra masa başında uzun süredir ayağa kalkmayan ve hareketsiz bir şekilde oturan kişilerde meydana gelmektedir. Peki bu neden olmaktadır?

Damarların içinde kanın pompalanmasını sağlayıp, geriye doğru kaçmasına engel olan kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklar çeşitli nedenlerden dolayı hasar gördüklerinden dolayı işlevlerini yerine getiremez, böylece varisin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Varis şikayetleri çorapla azaltılabilir
Varis hastalığından tamamen kurtulabilmeniz için ameliyat ya da ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmanız gerekmektedir. Fakat şikayetlerinin azalmasına yönelik yapılacak hareketler mutlaka vardır. Örneğin bir çok kişi varis çorabının tedavi ettiğini yani varisleri komple iyileştirdiğini düşündüğünden kullanmaktadır. Hatta bir süre kullanıp damarların hala cilt üzerinden belli olduğunu gördüğünde iyileştirmiyor diye düşünerek kullanmayı bırakanlar vardır. Bu yanlış bir düşünce tarzı olup eğer tedavi olmaktan çekiniyor ya da korkuyorsanız varis çorabını mutlaka kullanmalısınız. Basınç uygulayarak toparlayıcı özelliği olan çoraplar bacaklarınıza uyguladığı baskı ile kendinizi daha rahat hissetmenize olanak tanımaktadır.

Bacaklarınızı yukarıda tutun ve istirahat edin
Akşamları işinizden evinize geldiğinizde istirahat etmek için uzanmak istersiniz. Bu uzanma esnasında bacaklarınızın altına 2-3 minder ya da yastık koyup bacaklarınızın kalp seviyesinin üzerinde durmasını sağlarsanız dinlendiğinize, varis şikayetlerinizin azaldığına şahit olacaksınız. Bu şekilde yatarak kan dolaşımına yardımcı olarak kanın kalbe gitmesini sağlarsınız. Böylece şikayetlerinizde büyük ölçüde azalır ve rahat edersiniz.

Sıcak ortamlardan uzak durun
Bir çok ağrı ve sızı gibi şikayetlere insanlar sıcağın iyi geldiğini düşünmektedir. Fakat bu ezbere ve doktor tavsiyesi olmadan yapılan yanlış bir işlemdir. Örneğin varislere sauna, hamam ve plaj gibi sıcak ortamlar asla iyi gelmediği gibi şikayetlerin de çoğalmasına neden olmaktadır. Sıcağın aksine soğuk suyun içinde yürünmesi bacakları çıkarıp tekrar soğuk içine sokmak suretiyle şok uygulanması iyi gelmektedir.

Varislerin tamamen geçmesi için tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi günümüzde çeşitli ameliyatsız yöntemlerle kolayca yapılmaktadır. Bu tarz tedavilerin ardından kişi kendi imkanlarıyla tedavi merkezini terk edebilir ve günlük hayatına hiç ara vermeden devam edebilmektedir. Herhangi bir narkoz, pansuman veya istirahat gibi dezavantaj yaşanmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017