Varis Neden Oluşur?

Varis bir toplardamar hastalığıdır. El, kol, yüz gibi vücudun bir çok yerinde ortaya çıkabilir. Fakat en yaygın görülen kısım tüm vücudun ağırlığını taşıyan bacak bölgesidir. Özellikle uzun süreler boyunca ayakta çalışan cerrah, berber, döner ustaları ve benzer meslekleri icra eden kişilerde sık görülmektedir. Bunun dışında masa başında da uzun süre çalışıp hareketsiz kalan kişilerde de meydana gelmektedir.

Geçmişte daha çok 45-50’li yaş üstü kişilerde görülmekteydi. Çünkü teknoloji bu kadar gelişmediğinden insanlar işlerini gerçekleştirirken sürekli bir hareket halindeydi. Örneğin günümüzde olduğu gibi çok fazla ve çeşitli vasıtalar yoktu. İnsanlar bir yerden bir yere giderken belli bir mesafeyi yürümek zorundaydı. Günlük olarak yapılan bu yürüyüşler de varislerin önlenmesine yardımcı olan faaliyetlerdi. Fakat bugün bakıldığında insanların bir yerden bir yere gitmelerini sağlayan bir çok vasıta bulunmaktadır. Örneğin evinizden çıktığınızda hemen yakın bir bölgeden bineceğiniz bir dolmuşla metroya ulaşabilmektesiniz. Bunun dışında çalışılan iş yerlerinde de gelişen teknolojik alet veya makineler de fazla hareket etmenizi gerektirmemektedir. Dolayısıyla bu hareketsiz yaşam tarzı da varislerin ön plana çıkmasına sebep olmaktadır.


Örneğin işi gereği 8-10 saat kadar bir makinenin başında hareketsiz durarak çalışan bir bireyi düşünün. Bu kişi sürekli sabit durduğundan bacaklara binen yükte artış gösterir. Bununla beraber toplardamar içinde bulunan kapakçıklar da zamanla işlevlerini yitirir ve kanı tam olarak yukarı doğru pompalayamaz ve bir kısmının geri kaçmasına neden olur. Geri kaçan kan zamanla birikerek damarın hacminin büyümesine yol açar.

Dilerseniz detaylı olarak anlatmaya çalışalım.

Varis Nasıl Olur?
İnsan vücudunda yüz binlerce kilometre uzunluğunda çeşitli görevleri olan damarlar vardır. Toplardamarlar kirli kanın kalbe taşınmasında rol oynayan damar türüdür. Tüm vücutta ki kirli kanın temizlenmesi için kalbe taşınmasını sağlar. Kanın bacaklardan kalbe gitmesi aşağıdan yukarı doğru olacağından bir şekilde pompalanması gerekir. Çünkü pompalamasa yer çekiminden dolayı aşağıda duracaktır. İşte bu yukarı pompalama ve kanın geri kaçmamasını üstlenen kısım ise toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıklardır.

Fakat kapakçıklar bozulduğunda üstte ki videoda da göreceğiniz üzere kan yukarı pompalanamaz veya kısmen pompalanır fakat büyük oradan ki kan geri gelir. Dolayısıyla geri dönen kan biriktikçe bacaklarda basınç söz konusu olur. Bu basınç ile birlikte damarlar genişlemeye maruz kalır ve varisler oluşur.

Bu duruma kapakçık yetmezliği ismi de verilmektedir. Aşağıda ki videoda sağlam kapakçıklar ile hasar görmüş ve işlevini tam anlamıyla yerine getiremeyen kapakçıkları görecek ve varisin oluşum nedenini daha iyi anlayacaksınız.

Kılcal, orta ve kalın olarak 3 gruba ayrılan varislerin tedavisi için bir çok yöntem bulunur. Yöntemler kendi aralarında ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere 2 grupta incelenir.

Ameliyatsız yöntemlerin avantajları fazla olduğundan, insanlar tarafından çok tercih edilirler.

Ameliyatsız yöntemler cilt üzerinden herhangi bir kesi, dikiş, istirahat gerektirmediği için ve hasta çok fazla komplikasyona maruz kalmadığından dolayı ilk tercih sırasında yer alırlar.

Varis Nedenleri
Yazımızın başından bu yana üzerinde durduğumuz en büyük neden meslek icabı sürekli olarak ayakta durmaktır. Onun dışında hareketsiz olarak oturmak, genetik sebepler, menopoz, hamilelik, iş gereği sürekli ağır kaldırma ve taşıma, fazla kilolar gibi etkenler varislerin görülmesinde büyük rol oynayan sebeplerdir.

Varis Belirtileri Nelerdir?
– Damarlar cilt üzerinden de anlaşılabilecek şekilde eğri ve büğrü şekiller almaktadır.
– Sorunlu damarların rengi mavi veya mor renklerdedir.
– Bacaklarda ağrı, sızlama, yanma gibi şikayetler söz konusu olabilir.
– Gün içerisinde akşama doğru bacaklarda ağırlık ve yorgunluk hissi artış gösterir.
– Özellikle gece uykusunda uykuyu bölebilecek derecede ve ani kalkışlarda bacaklarda kramp şikayetleri ortaya çıkabilir.
– Ayak bileğinin üstünde yer alan yağ dokusunda sertleşme gözlemlenebilir.
– Ayak bileği bölgesinde şişlikler oluşabilir.
– Çok yaygın olmamakla beraber varis hastalarında huzursuz bacak sendromu görülebilir.
– Ayak bileklerinde beyaz renkte ve yama şeklinde leke ya da lekeler oluşabilir.
– Herhangi bir önlem alınmadığı taktirde ilerleme gösteren damarlar varis yaralarına sebebiyet verebilir.
– Bu yaralardan dolayı hassasiyet oluşan bacaklara herhangi bir darbe olması sonucunda kanama söz konusu olabilir.

Varis belirtileri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için https://www.varisnedenolur.com/varis-belirtileri bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?
Varis tipine göre yaşanılan şikayetler de değişiklik gösterebilir. Bazı insanlarda hiç bir şikayet söz konusu olmazken, büyük çoğunluğunda ağrı, sızlama, yanma, kaşıntı, ağırlık ve yorgunluk hissi, kramp gibi şikayetler söz konusu olmaktadır. Aşağıda belirttiğimiz şekilde varis şikayetleri gün yüzüne çıkıyorsa doktora başvurmanız gerekebilir.

– Ağrı söz konusu olmasıyla rahatsızlık duyulması.
– Evde yapılacak yöntemler ile şikayetlerin azaltılamaması gibi durumlarda.
– Bacakta ani bir şekilde şişlikler fark edildiğinde.
– Bacaklarda kızarıklıklar oluştuğu gözlemlendiğinde.
– Bacaklarda kaşıntı, kırmızı lekeler ve döküntüler oluştuğunda.
– Herhangi bir darbeden ve zedelenmeden dolayı bacaklarda kanamalar görüldüğünde.

Varis İçin Hangi Doktora Gidilir?
Varis (Damar genişlemesi) sorunu için mutlaka kalp damar cerrahisi uzmanına başvurulması gerekmektedir. Aile hekimleri, dahiliye doktorlar ya da varis konusunda tecrübesi olmayan diğer doktorlar size varis çorabı ya da bir varis ilacı önerebilirler. Fakat bu son derece yanlıştır çünkü çorap ya da ilaçların tedavi etmeye dair bir üstünlüğü söz konusu değildir. Bu anlamda mutlaka az önce de belirtildiği üzere bir kalp damar cerrahisi uzmanına başvurularak doğru şekilde muayene ve tedavi olmak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017