Varis Nedir?

Toplardamarların çeşitli sebeplerden dolayı genişlemeye maruz kalmasına varis ismi verilir. Toplumda oldukça yaygın şekilde olmakla birlikte varis en çok kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır.

Toplumda ki görülme sıklığı %20’dir. Yani her 10 kişiden 2’sinde kılcal, orta veya büyük varis tiplerinden biri mevcuttur. Varisler çok ince ve örümcek şeklinde olabildiği gibi, cilt üzerinden bakıldığında net bir şekilde şişen damarların olduğu da gözlemlenebilir. Bu tarzda ki varisler bacaklara el ile dokunulduğunda da bariz şekilde hissedilmektedir. Ayrıca cilt üzerinden görülen damar genişlemelerinin tanısı da oldukça kolay yapılabilmektedir.

İnce olan damarlara kılcal damar ya da kılcal varis ismi verilmektedir. Kılcal varisler çoğunlukla etek ve şort tarzı giyinen kadınlara görüntü bakımından rahatsızlık veren bir damar sorunudur. Bazı insanlarda ağrı, sızlama, kramp, kaşıntı ya da benzeri şikayetlere yol açarken, bir kısmında ise kötü görüntü dışında hiç bir sorun oluşturmamaktadır.

Kılcal damar: Vücutta bulunan en küçük damarlara verilen isimdir. Atardamar ve toplardamarları birleştirme fonksiyonu olan bu damarların dokularla etkileşimi en yoğun olan kan damarlarıdır.

Toplar damar: Kanı kalbe taşımakla görevli olan damarlardır. Toplardamarlara ven ismi de verilmektedir. Venler dolaşım sisteminin bir bölümünü oluşturan damarlardır.

Varis rahatsızlığı henüz başlangıç aşamasında olan kişiler alacağı bazı önlemler ve yaşam tarzında uygulayacağı bazı değişiklikler sonucunda ilerlemesini ve yaşayacağı şikayetleri durdurabilir ya da azaltabilir.

Bacakarda ki damar genişlemesi problemi kılcal, orta ve büyük olmak üzere 3 ayrı şekilde incelenmektedir. Büyük varisler ilerlediği taktirde kan pıhtılarına, yaralara ve kanamaya sebebiyet verebilir. Varis yaralarına, varis ülseri ismi de verilmektedir. Varis ülseri, kişilerin varislerini önemsememesi, ciddiye almaması ve muayene ya da tedaviyi ötelemesi ile meydana gelen bir sorundur. Oluşumunun uzun süre alması kadar, tedavisi de oldukça uzun sürebilir. Yaranın büyüklüğü ve derecesine göre bir kaç seans sürmektedir. Buna istinaden hastanın hem sabırlı hem de tedavi için zamana ihtiyacı vardır.

Varis Kimlerde Görülür?
– Varis genetik yani ailesel yatkınlığın söz konusu olduğu bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla anne ya da babasında, özellikle de annesinde bu sorunun olduğu kişiler çok daha fazla eğilimlidir. Fakat ailesinde varis hastası olan herkes bu sorunla karşılacak anlamını taşımadığı gibi, ailesinde hiç damar genişlemesi sorunu olmayan kişilerin de maruz kalmayacağı anlamını taşımaz.

– En sık kadınlarda görülür. Dünya kadın nüfusunun neredeyse %50’sinde çeşitli damar genişlemeleri söz konusudur.

– Hamilelerde ve yeni doğum yapmış annelerde varis sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu kişilerin varisleri genellikle doğumdan bir kaç ay sonra kendi kendine iyileşerek, yok olabilmektedir.

– Fazla kilolarıolan kişiler de oldukça risk altındadır. Bunun sebebi kilolu insanların hem hareketlerinin kısıtlı olması hem de bacaklara çok fazla yük binmesidir. Özellikle meslek icabı uzun süre hareketsiz olarak ayakta duruluyor ya da oturuluyorsa risk faktörü artış gösterir.

– Öğretmenlik, berberlik ve cerrahlık gibi mesleği olan kişiler işleri gereği sürekli olarak ayakta durmak zorunda kaldıklarından dolayı risk grubunun lider konumundadırlar.

Varisi olanlar nelere dikkat etmeli?
– Sıcak hava ve sıcak ortam damar genişlemesine neden olduğundan dolayı önerilmez. Sauna, plaj ve benzeri sıcak yer ve mekanlardan uzak durulmalı ve bu konuya oldukça dikkat edilmelidir.

– Aşırı yüksek topuklu ayakkabı tercih edilmesi elbette varisleri olumsuz yönde etkilemektedir fakat asıl bu ayakkabılar ile çok fazla vakit geçirmemek daha fazla önem teşkil eder.

– Özellikle mesleki sebeplerden dolayı bir çok insan sabit olarak ayakta ya da oturarak çalışır. Belli süre aralıklarında hareket edilmez ise bacaklarda ki kan dolaşımı yavaşlayarak varisleri tetikler.

– Günlük yapılacak en az 30 dakikalık yürüyüşler başarılı bir sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde yüzme de varislere iyi gelen diğer bir spor tarzıdır.

– Özellikle paça ve kemer kısmından sıkan dar pantolon ya da benzeri giyim tarzı tercih edilmemelidir. Bu tarz giyimler kan dolaşım bozukluğuna sebep olduğundan varisleri olumsuz yönde etkileyecektir. Uzmanlar her zaman bol kıyafetler kullanılması yönünde öneriler sunmaktadır.

– Fazla kilolar bacaklara binen yükün artış göstermesine neden olur. Dolayısıyla beslenme tarzına dikkat edilmesi gerektiği gibi hafif diyetlerde uygulanabilir. Ideal kiloya ulaşan veya bu kilosunu koruyan varis hastaları fazla kilolu insanlara göre daha fazla rahat ederler.

– Bacakları soğuk suya sokmak ve bu su içinde masaj yapmak fayda sağlar.

– Akşamları evde yapılan istirahat sırasında bacaklar kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde uzanmak bacaklarınızda ki tüm şikayetleri uzaklaştıracak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Varis rahatsızlığının tedavisinde yıllardır kullanılan ameliyat bir kenara bırakılmıştır. Her ne kadar çoğu kurum tarafından uygulanmaya devam edilse de, günümüzde varis hastalığı için ameliyatsız tedavi yöntemleri olarak adlandırılan teknikler tercih edilmektedir.

Kalp damar cerrahi uzmanları tarafından pahalı cihaz ve ilaçlarla uygulanan bu yöntemler hastalara oldukça avantaj sağlar. Örneğin kişi tedavi bitiminde yürüyerek çıkar ve günlük hayatına hiç ara vermeden devam eder.

Aynı zamanda tedavi esnasında narkoz, kesi, dikiş ya da istirahate de gerek duyulmamaktadır.

En yaygın kullanılan teknikler köpük, skleroterapi, radyo frekans ve lazer ile tedavi yöntemleridir.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Tedavi edilmeyen damar genişlemeleri, kişi hayatında herhangi bir değişiklik yapmadıkça ilerlemeye devam eder. Gün geldiğinde ise varis yaraları meydana gelir ve bu yaralar varislere göre daha fazla ızdırap verici olur. Kişinin yaşam kalitesini düşürerek, günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Tedavisi de diğer varislere göre çok daha zor ve uzun sürmektedir.

Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis konusunda tecrübeli bir kalp damar cerrahisi uzmanına gittiğinizde sizden muayene masasına çıkmanızı ve ayakta durmanızı isteyecektir. Çünkü bu rahatsızlık en pratik bu şekilde teşhis edilmektedir. Çoğu varis bu muayene ile teşhis edilebilir. Fakat farklı bir konudan şüphe ediliyorsa, uzmanınız sizden doppler ultrason çekilmenizi talep edebilir.

https://www.istanbulvaristedavi.com/varis-nedir-nasil-olusur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017