Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?

Varis rahatsızlığına sahip olan insanlar göz önüne alındığında meydana gelmesinde ki en büyük etkenin genetik yani ırsi sebepler olduğu görülmektedir.

Anne ya da babasında (özellikle anne) varis söz konusu olan kimseler daha fazla risk altındadır.

Fakat bu ailesinde her varis olan kişi de bu rahatsızlıkla karşılacak anlamını taşımaz. Bu demektir ki ailesinde hiç varis vakasıyla karşılaşmamış olan kişilerde damar genişlemi ile karşı karşıya kalabilir.

Genetik ve ırsi durumlar dışında yaygın olarak görülen sebep tabi ki uzun süre ayakta kalmaktır. Bunun dışında uzun saatler boyunca oturmakta varis sebeplerinden biridir.

Aslında sorun ayakta kalmak ya da oturmak değil hareketsiz kalmaktır. Hiç hareket etmeden sabit bir şekilde durmak problem teşkil etmektedir.

İşiniz gereği sürekli ayakta durmanız gerekiyorsa bile belli aralıklarla ayak ve bacaklarınız hareket etmeli kan dolaşımının olmasına yardımcı olunmalıdır.

45-50 dakika aralıklarla 2-3 dakika küçük bir yürüyüş yapmak oldukça olumlu etki sağlayacaktır.

Eğer sizde varis başlangıcı mevcutsa bunu durdurmak ya da geçmesini sağlamak tabi ki mümkün değildir. Fakat alınacak önlemler ile ilerlemesini önlemeniz sağlanabilir.

Şimdi varisi önlemek için yapılması gerekenler ile devam edelim.

Günlük Yürüyüş Yapılmalı
İnsan sağlığı için yürüyüş çok önemlidir. Günlük olarak yapılacak olan en az 30 dakikalık yürüyüşler insanları oldukça olumlu yönde etkiler. Varis için de yürüyüş yapmak oldukça önem taşımaktadır. Bacaklarda meydana gelen hareket, kan dolaşımını kolaylaştırmakta böylece rahatlamaya da fayda sağlamaktadır.

Bacaklar Yukarıda Duracak Şekilde İstirahat Edin
Akşamları işinizden evinize geldiğinizde bacaklarınızda ağırlık ve yorgunluk hissi oluşuyorsa, istirahat sırasında bacaklarınızı yukarıda tutarak uzanmanız kan dolaşımını kolaylaştırarak rahatlamanıza olanak tanıyacaktır.

Bol Giyim Tercih Edilmelidir
Özellikle son yıllarda moda olmuş fazla dar kıyafetler kan dolaşımını engelleyerek varis rahatsızlığının baş göstermesine sebep olabilir. Aynı şekilde kemer kullanılıyorsa, kemerin çok fazla sıkılması da olumsuz etkiler. Dolayısıyla bol giyim tercih etmekte fayda vardır.

Kilo Almamaya Özen Gösterilmeli
Kilolar artış gösterdiğinde otomatik olarak bacaklara binen yükte artış gösterir. Bu artan yük bacaklarda bulunan toplardamar kapakçıklarının hasar görmesine sebep olabildiğinden kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Sadece varis değil, bir çok sağlık konusunda kilo almamak avantaj sağlar.

Varisim Var Ne Yapmalıyım?
Varisiniz varsa yapmanız gereken ilerlememesi için üstte ki faktörlere uymanızdır. Bunların yanı sıra sıcak ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir. Hareket etmeye özen göstererek, fazla kilolardan da uzak durmalısınız.

Piyasada varis tedavisi amacıyla bitkisel veya bilimsel ilaçlar bulunmaktadır. Fakat maalesef bu ilaçların varis oluşumunda rol oynayan hasar görmüş kapakçıkları onarma fonksiyonu bulunmamaktadır. Yalnızca ağrı, sızlama veya benzeri şikayetlerin azaltılmasında bir nebze de olsa faydası dokunabilir.

Varis çorabı da her ne kadar tedavi edici üstünlüğe sahip olmasa da, rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Varislerinize uygun olacak şekilde varis çorabı kullanabilirsiniz. Fakat uzmanlar tarafından ezbere veya rastgele olacak şekilde herhangi bir varis çorabını kullanmamanız önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017