Varis Sebepleri Nelerdir?

Varis damarlar ve içerisinde bulunan kapakçıklar Varisin oluşum sebepleri şu şekilde sıralanabilir

– Hamilelik
– Uzun süre ayakta veya oturarak hareketsiz şekilde durmamak
– Menopoz
– Karın bölgesinde şişlik
– Vücudun ağırlığının artmasına ve böylece bacaklara uygulanan kuvveti de artıran fazla kilolar.

Varis Başlangıcına Ne İyi Gelir?
Bacaklarınızda varis başlangıcı varsa kendi imkanlarınızla belli başlı önlemler alarak ilerlemesini engelleyebilirsiniz. Fakat bu yollarla tedavi olması mümkün değildir.

– Öncelikle varisi engellemek için hareketsiz yaşam tarzına bir dur demek gerekmektedir. Meslek icabı sürekli olarak ayakta durmak ya da oturmak zorundaysanız belli aralıklarla bulunduğunuz yerde yürümeniz, hareket etmeniz gerekmektedir.

– Bu sayede bacaklarınızda ki kan dolaşımını oldukça kolaylaştırırsınız. Ayrıca günlük olarak yapılacak en az 30 dakikalık yürüyüşlerde oldukça katkı sağlayacaktır.

– Varis hastalığı sıcak ortamdan pek hoşlanmaz. Dolayısıyla sauna, hamam gibi ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca yaz aylarında da güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Yüzmenin faydası çoktur fakat denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra güneşe maruz kalınmamalıdır.

– Fazla kilolarınız mevcut ise mutlaka vermeniz gerekmektedir. Çünkü fazla kilolar bacaklara binen yükün artmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla bu yüzden basınç artarak damarların genişlemesine sebep olur.

– Evinizde istirahat ettiğiniz süre içerisinde uzanın ve bacaklarınızın altına yüksek bir yastık ya da minder koyun. Bu sayede bacaklarınızda ki kan akışı hızlanacak ve sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.

– Soğuk su varislere iyi gelmektedir. Örneğin küvetiniz var ise içini su ile doldurabilir ve içinde küçük adımlar atabilirsiniz.

– Varis çorabı kullanarak bacaklarınızın toparlanmasını ve çorabın uygulayacağı baskı ile kan dolaşımınında oluşmasını sağlayabilirsiniz.

– Bacak egzersizleri yapabileceğiniz gibi, bisiklet sürebilir böylece yine kanın hareketlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu sayılan teknikler meydana gelmiş olan varislerinizin düzelmesini sağlamaz fakat ilerlemesini yavaşlatmak için büyük ölçüde başarı sağlarlar.

Eğer yapılan bu önlemler doğrultusunda herhangi bir gelişme olmuyor varisler çoğalıyor veya var olanlar ilerliyorsa uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Genç Yaşta Varis Neden Olur?
Varis her yaştan insanı etkileyebilen bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre düşük olasılıkta da olsa 9-11 yaşlarında ki çocuklarda da kılcal damar sorunu olduğu görülmüştür. Fakat genç yaşta varis görülen kişilerin çoğunda genetik sebepler söz konusudur. Örneğin 20-30’lu yaşlarda ki insanlarda varis görülme ihtimali %5-10 civarındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017