Varis Şişliklerine Ne İyi Gelir?

Varis rahatsızlığına maruz kalmış olan kişilerin yaşadığı şikayetlerden biri de şişliklerdir. Dolayısıyla bu kişilerin yoğun bir şekilde yönelttiği soru ise varis şişmelerine ne iyi gelir? şeklindedir.

Bildiğiniz gibi varis bir damar genişlemesi problemidir. Hareketsizlik, fazla kilolar, alkol ve sigara kullanımı, aşırı sıcağa maruz kalma, hamilelik, genetik faktörler gibi bir çok sebepten dolayı ortaya çıkan varisler bacaklarda ki damarların genişlemesine ve şişmesine neden olmaktadır. Özellikle gün içinde ilerleyen saatlere doğru daha fazla şişip yanı sıra ağırlık ve yorgunluk hissi yaşatmaktadır. Bacaklarına beton dökülmüş gibi hisseden varis hastası, bir adım daha atarsa düşeceği için bulduğu ilk yere oturacaktır.

Egzersiz ve Yürüyüş Yapın
Yürüyüş ve egzersiz yaparak gün içinde hareketsiz kalmamak yapılması gereken ilk davranışlardır. Akşamları işten çıktığınızda veya çalışmıyorsanız evinizden çıkarak ortalama yarım saatlik bir yürüyüş yapılmalıdır. İlk başlarda her ne kadar yorucu ve zor gelse de ısrarla devam edilmesi gerekir. İlerleyen günlerde yorgunluğun azaldığı ve yürüdükçe bacaklarınızın daha çok rahatladığını hissedeceksiniz.

Gün İçinde Hareketsizlikten Kaçının
Bunun dışında gün içinde oturarak ya da ayakta durarak çalışmanız gerekiyorsa ayaklarınızı ve bacaklarınızı mutlaka hareket ettirin. Ayaklarınızla pedal hareketi yapabilir bu doğrultuda kan dolaşımına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zaman da belli zaman aralıklarında periyodik olarak bir kaç tur atıp tekrar işinize devam edebilirsiniz.

Bacakları Yukarıda Tutarak İstirahat Edin
Şişliklere iyi gelen bir diğer yöntem ise istirahat sırasında bacakların kalp seviyesinden yukarıda tutulması suretiyle uzanmaktır. Sırt üstü yattığınızda bacaklarınızın altına koyacağınız 1-2 minder ya da benzeri araç ile bacaklarınızı kalpten yukarıda tutabilirsiniz. Bu sayede de kan dolaşımı gerçekleşeceğinden bacaklarınızın dinlendiğini hissedecek ve güzelce rahatlayacaksınız.

Varis Çorabı Kullanın
Aynı zaman da yine kan dolaşımına yardımcı olabilmek adına varis çorabı kullanmanız önerilmektedir. Sıkı ve baskı nitelikli olan bu çoraplar bacaklarınıza uygulayacağı baskı ile toparlayıcı görevi yapmaktadır. Kan dolaşımına da yardımcı olan çoraplar şişliklerin ve diğer şikayetlerin azalmasında önemli rol oynamaktadır. Çorap kullanımı için öncelikle doktorunuza başvurarak varislerinize uygun olan çorap tavsiyesini alın.

Sıcaktan Uzak Durun
Aynı zamanda çok sıcak su ve sıcak ortamların varislere iyi gelmediği bilinmeli. Sauna, hamam veya plaj gibi ortamlardan kaçınılmalıdır. Soğuk su içinde yürümek ve bacaklara masaj yapmak oldukça olumlu yönde etkileyecektir. Yüzmek çok iyi geldiği gibi sudan çıkıldığında asla güneşe maruz kalınmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017