Varise Ne İyi Gelir?

Varis hastalarının çeşitli platformlarda doktorlara ilettikleri en yoğun sorulardan biri de varise ne iyi gelir, varis ağrısı nasıl geçer vs. şeklindedir.

Yapılacak bazı aktiviteler doğrultusunda varise iyi gelecek faktörler tabi ki vardır. Fakat bu yapılacak olan faaliyetler ile varislerin tamamen iyileşeceği düşünülmemelidir. Çünkü böyle bir şey mümkün değildir. Burada sıralayacağımız faktörler yalnızca şikayetlerin azalmasına yönelik fakat tedavi üstünlüğü olmayan aktivitelerdir.

Günlük olarak en az 30 dakikalık yürüyüş yapın
Varis hastaları ağrı, sızlama, kramp, ağırlık ve yorgunluk gibi şikayetlerle karşılaşabilirler. Bazı varis hastaları hiç bir şikayet ile karşılaşmazken bazıları da aşırı ağrılara maruz kalabilir. Varis ağrılarını azaltmanın en kolay çözümü günlük en az 30 dakikalık yürüyüş yapmaktır. İlk başlarda yürüyüş esnasında veya sonrasında aşırı yorgunluk hissedilebilir veya 30 dakika dayanamayabilirsiniz. Fakat vazgeçmeden her gün yaptığınız yürüyüşler sayesinde şikayetiniz minimal düzeye inecek ve bir süre sonra yürüyüş yapmak oldukça keyifli bir hale gelecektir.

Ayrıca yürüyüşün sağlık anlamında çok faydalı olduğu ve varis dışında bir çok sağlık problemine karşı iyi geldiği unutulmamalıdır. Varisleriniz yoksa bile yürüyüş yapmanız tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir spor faaliyetidir.

Bacaklarınız yukarıda duracak şekilde istirahat edin
İşinizden, dışarıdan, yürüyüşten ya da herhangi bir yerden evinize geldiğinizde büyük olasılıkla istirahat etmek isteyecek buna istinaden de uzanmak isteyeceksiniz. Uzandığınız esnada bacaklarınızın altına minder, yastık ya da benzeri bir yükseltici araç koyarak istirahat etmeniz varislerinize iyi gelecek ve şikayetlerinizin azalmasına olanak tanıyacaktır.

Yüzebilir, bisiklet sürebilirsiniz
Yürüyüş yapmanın bacaklara olan olumlu etkisinden yazımızın başında bahsetmiştik. Bu işe yarar faaliyetler sadece yürüyüş ile kısılı kalmıyor. Yürüyüşten ziyade imkanınız varsa bol bol yüzebilirsiniz. Yüzmek tüm vücutta ki kasları çalıştırarak şikayetlerin tümünün yok olmasına yardımcı olur. Yüzmenin yanı sıra gün içinde bisiklet sürmekte oldukça pozitif yönde etkileyecektir. Bisikleti çok hızlı bir şekilde değil keyif için yavaş yavaş sürmek yeterli olacaktır.

Sıcak ortamlardan uzak durun
Yüzmek şikayetleri büyük oranda azaltır ve kişiyi rahatlatır dedik ama burada dikkat edilmesi gereken bir unsur var asla unutulmamalıdır. Varis hastalarına sıcak ortamlar hiç iyi gelmemektedir bunun için yüzme işleminden sonra asla plajda uzanıp güneşlenilmemeli gölge bir yere gidilmelidir. Güneş ışınları varisli olan damarlarınızın daha fazla genişlemesine ve şikayetlerinizin artış göstermesine sebep olacaktır. Yine aynı şekilde sauna, hamam gibi sıcak ortamlardan da kesinlikle uzak durulması gerekir.

Varis çorabı kullanabilirsiniz
Geçmişten günümüze varis hastalarının bir çoğu sıkı ve baskılı özellikleri olan varis çorabı kullanmaktadır. Evet mutlaka varisleri toparlayıcı ve şikayetleri azaltmaya yönelik etkisi bulunmaktadır fakat tedavi etme üstünlüğüne sahip değildir. Varis hastalığı söz konusu olan kişiler kalp damar cerrahi uzmanına gitmeli ve muayene olmalıdırlar. Onların tavsiye edeceği tipteki varis çoraplarını tercih ederek şikayetlerinin azalmasını sağlayabilirler. Fakat bir çok kişi hangi bölüme gideceğini bilmediğinden sağlık ocağına vs giderek muayene olurlar ve orada ki doktorlarda kişilere ilaç ve varis çorabı reçete ederek göndermektedir. Herhangi bir bilgi alamayan hasta ise tedavi olacağını düşünerek varis çoraplarını kullanmaya başlar.

Özetle: çorap şikayetlerinizi mutlaka azaltır fakat tedavi etme üstünlüğüne sahip değildir.

Soğuk su ile masaj yapın
Bacaklarınızı soğuk suya sokmak varislerinize muazzam derecede iyi gelecektir. İmkanınız varsa içinde yürüyebileceğiniz soğuk bir su çok iyi gelecektir. Aynı zamanda bu suyun içinde yapacağınız masaj extra rahatlama sağlayacaktır. Sıcak ortam ve sıcak su bacaklarda ki damarların genişlemesine neden olurken soğuk su ise daralmasına olanak vermekte ve böylece varis hastaları büyük ölçüde rahatladığını hissetmektedir.

Hareketsiz kalmayın
Hastalığın oluşumunda rol oynayan sebeplerden biri hareketsiz yaşam tarzıdır. Gerek iş icabı gerek farklı sebeplerden sürekli hareketsiz olarak ayakta ya da oturarak durmak varis oluşumuna yol açar ya da varisler mevcutsa ilerlemesine sebep olabilir. Her ne olursa olsun hareketsiz durulmamalı iş icabı durulması gerekiyorsa belli aralıklarla hareket edilmelidir. Durduğunuz yerde bile bacaklarınızı, ayaklarınızı hareket ettirmeniz büyük oranda etkili olacaktır.

Fazla kiloları verin
Fazla kiloları olan insanların bacaklarına binen yükte arttığından şikayetler de artış göstermektedir. Bu sebeple fazlalık verilerek ideal kilo yakalanmalı ve bacaklara binen yük azaltılmalıdır.

Varis nasıl geçer? konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017