Varisin Zararları

Varis bir toplardamar hastalığıdır ve tipi, yoğunluğu ya da boyutları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Örneğin bir kişi ağrı, kaşıntı, sızlama, kramp ve yorgunluk hissi gibi bir çok şikayete maruzken bazı varis hastalarında hiç biri meydana gelmemektedir. Bu tamamen kişiye göre değişmektedir. Bazı insanlarda şikayetlerin sadece bir kısmı nadiren meydana gelir.

Çoğunlukla aşırı şikayetlere sebep olmadığından dolayı tedavisi düşünülmeyen veya sürekli ertelenen bir rahatsızlıktır. Bazı insanlarda ilaç, çorap ya da benzeri araçlarla tedavi olabileceklerini düşündüklerinden tıbbi tedaviye gerek duymamaktadırlar.

Halbuki çorap, ilaç, bitkisel karışım, sülük ya da benzeri araçlarının hiç birinin varisleri tedavi etmeye yönelik bir üstünlüğü yoktur. Bu yollarla iyileşebileceğini düşünen kişiler hem para hem de vakit kaybı yaşamaktadır. Üstelik bu süre içerisinde hastalığın oluşumuna yönelik hiç bir tedbir alınmadığından belki ilerleme göstermiş bile olabilir.

Varis çürük bir dişe benzer. Nasıl ki çürük bir diş ilaç ya da benzeri yollarla iyileşmiyor eski halini almıyor, yalnızca ağrısı bir süreliğine hafifletiliyorsa variste tıpkı bunun gibi ilaçlarla şikayeti geçici olarak azaltılablen bir hastalıktır. Bu yollarla kesinlikle tedavisi düşünülemez.

Varisin zararı var mıdır?
Bu sorunun cevabı sahip olunan varis türüne göre değişmektedir. Fakat genel olarak şu şekilde izah edilebilir.

Kılcal varislerin kötü görünümden başka pek şikayeti yoktur. Yalnız bazı zamanlar ağrı ve sızlama gibi yakınmalara neden olabilir. Kılcal damarlar hiçbir zaman ilerleyerek orta ya da kalın varislere ulaşmazlar.

Orta varisler en çok şikayete sebep olan varis türüdür. Bu tipte ki varisler daha çok dizin arkasında ki bölgede söz konusu olurlar, şişlikleri cilt üzerinden rahatlıkla görülür.

Büyük varisler cilt üzerinden net bir şekilde görülen varis tipidir. Bazen hiç bir şikayete maruz bırakmayabilir.

Varis Ülseri Riski Unutulmamalı
Orta ve kalın varisler her an varis ülseri tehlikesi ile karşı karşıya olabilirler. Sürekli şikayetlere maruz kalınan ve şikayetlerin azalmasına yönelik herhangi bir girişimde bulunmayan kişiler gün gelir ve bu sorunla karşı karşıya kalabilirler. Üstelik bu sorunun tedavisi normal varislere göre çok daha zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Varis yaralarının tedavisi günümüzde prp ismi verilen yöntemle daha kolay ve ameliyatsız şekilde yapılabilmektedir. PRP kişiden alınan kanın yaranın üzerine enjekte edilerek iyileştirilmesi yöntemine verilen isimdir.

Damar Tıkanıklığı Olabilir
Varis olan bölgeden bir pıhtı koparak akciğere gider ve burada bulunan damarı tıkar. Varisin korkulan en tehlikeli zararı kesinlikle budur. Hayati tehlikesi söz konusu olabilir. Fakat çok fazla görülen bir vaka olmadığı bilinmelidir.

Bacaklarda Leke
Damarlarda söz konusu olan varis problemi zaman geçtikçe deriye nüfus eder ve rengi kahverengi olan lekeler oluşabilir. Bu lekeler her ne kadar lazerle tedavi edilebilse dahi başarı oranı oldukça düşüktür.

Varis Kanaması
Özellikle büyük varislerde göllenen kirli kan damarları genişleterek cildinde incelmesine sebep olabilir. Dolayısıyla belli bir sonra az önce de bahsettiğimiz varis yaraları söz konusu olabilir. Yaranın söz konusu olduğu yerden kanama meydana gelebilir. Her ne kadar nadir olara karşılaşılsa da ciddiyet gerektirenen bir durumdur. Bu kanama meydana geldiği sırada vakit kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Yaşam Kalitesini Düşüren Diğer Problemler (Hayati risleri yoktur!)
– Ağrı
– Kramp
– Şişlik
– Yanma
– Karıncalanma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

varisnedenolur.com © 2017